Veszprém megyében több mint 40 tájház, illetve helytörténeti gyűjtemény, emlékmúzeum található értékes tárgyi és iratanyaggal, amelynek jelenleg csak a fele működik.
Tudjuk, hogy minden egyes tájház létrejötte, működése, jelene és jövője a legnagyobb mértékben a helyi szándékok, lehetőségek, adottságok és erőforrások függvénye, mégis vannak hasonlóságok és közös vonások a jó működtetésben és a problémákban egyaránt, amelynek megbeszélése segítséget nyújthat.
Szeretnénk a jó gyakorlatok bemutatására, a problémák megbeszélésére műhelybeszélgetés-sorozatot indítani, ahol lehetőséget teremtünk arra, hogy a gyűjtemények kezelőit és fenntartóit összehozzuk a tájházak szakmai munkáját segítő néprajzos, történész, restaurátor és PR szakemberekkel, és szeretnénk tájékoztatást adni a pályázati és együttműködési lehetőségekről is.
Az első műhely-beszélgetésre 2019. június 28-án Paloznakon került sor.
Időpont: 2019. június 28. péntek
Helyszín: 8229 Paloznak, Fő u. 10.
Program:
9:00–9:30 regisztráció
9:30–09:40 köszöntők Czeglédy Ákos Paloznak polgármestere,
Csirke Orsolya igazgatóhelyettes, LDM, Veszprém
09:40–10:00 A tájház alapítás kezdeti lépései –
Prikler Szilvia Beatrix néprajzos-muzeológus, Magyar Tájházak Központi Igazgatósága,
Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre
10:00–10:20 hozzászólások
10:20–10:40 A megelőző műtárgyvédelem, állományvédelmi szakfelügyelet –
Cziráki Veronika restaurátor, osztályvezető, Műtárgyvédelmi Osztály, LDM, Veszprém
10:40–11:00 hozzászólások
11:00–11:20 Jó gyakorlat bemutatása: Paloznak –
Czeglédy Ákos Paloznak polgármestere
11:20–11:40 hozzászólások
11:40–12:10 Együttműködési lehetőségek a megye civilszervezeteivel –
Márkusné Vörös Hajnalka, elnök Veszprém Megyei Honismereti Egyesület
12:10–12:30 hozzászólások
12:30 – ebéd
13:30– 13:50 A tájházak helye és lehetőségei az Európa Kulturális Fővárosa 2023 Veszprém Programban - Mike Friderika a Hétfa Kutató és Elemző Központ munkatársa
13:50–14:10 hozzászólások
14:10–15:00 Problémafelvetések, válaszadá
Együttműködő partnereink: Paloznak Község Önkormányzata, Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága, VEB2023 ZRT.
A Veszprémi Szemle 53. számának bemutatója alkalmából, a kavicsfogú álteknős témáját bemutató kamara kiállítást szerveztünk az Eötvös Károly Megyei Könyvtár Kisfaludy terme előtti folyosón.
A kiállítás apropóját a lapszámban megjelenő Bontó László tagtársunk által jegyzett A mi kavicsfogúnk, a veszprémi kavicsfogú álteknőst és megtalálásának körülményeit bemutató terjedelmes tanulmány adta.
Egyesületünk is meghívást kapott a 2019. évi veszprémi könyvhétre, ahol bemutattuk Molnár Jánosné Mesélő házak kötetét.
Molnár Jánosné: Mesélő házak
Szerkesztette: Márkusné Vörös Hajnalka, Bontó László
Kiadó: a Veszprém Megyei Honismereti Egyesület,
Veszprém, 200019. – 397 oldal
Szeretné tudni, hogy milyen volt Veszprém elegáns fürdője a mai Óváros tér egyik szecessziós házában, vagy, hogy melyik volt a város első „felhőkarcolója? Milyen kávéházak, találkozó helyek várták a veszprémi polgárokat és a városba érkező vendégeket?
Molnár Jánosné könyve 68 veszprémi ház és középület és a benne lakók történetét mutatja be élvezetes olvasmányként, visszavezetve az érdeklődőket a város múltjába.
A könyv túravezetőként is kitűnően használható, hiszen az ismertetett épületeket egy-egy sétaútvonalra felfűzve is olvashatjuk. Az egyik útvonal a Komakút térről indulva, az Iskola utcán végighaladva a Viaduktig vezető Dózsa György úton, a Davidikum felé letérve a Betekints-völgy épületei közül szemelgetett a szerző, majd a Hosszú utca, a mai Jókai utca kezdetén álló Ranolder térről térhetünk vissza a belvárosba, az Óvári és a Rákóczi utcába, majd az Óváros térre. Közben egy kis kitérő, a 27. tétel a Kispipa vendéglő. Már nincs sehol, néhány éve tűnt el végleg. Milyen jó, hogy ha csak négy oldalon is, de könyv jóvoltából megőrződhet emléke az érdeklődő olvasók számára. Majd a Vár számos épületének bemutatására kerül sor, de nem marad ki a Szabadság tér, a Megyeház tér és a Kossuth utca sem. A házismereteseket korabeli képek teszik még érdekesebbé és hangulatosabbá.
Kellemes olvasmány, kitűnő útikalauz a város története iránt érdeklődők számára.
A kiadvány megvásárolható egyesületünk elérhetőségein,
4500 Ft-os áron.
Egyesületünk is meghívást kapott a 2019. évi veszprémi Civil Nap rendezvényeire. Ezt az alkalmat használtuk ki, hogy a közönséggel megismertessük tevékenységünket, valamint bemutassuk új kiadványunkat: Molnár Jánosné, Mesélő házak című tanulmány kötetét.
https://www.youtube.com/watch?v=8kmpv9hGwyA&t=49s