Szakmai beszámoló Rendezvényünk az NKA 202208/02516 azonosító számú, Veszprém megyei Honismereti Akadémia és műhelymunka című pályázata keretében valósult meg.
Pályázatunk célja, hogy Veszprém megyében szemléletében és módszertanában fejlődjön a helytörténeti kutatás, hogy a közös találkozások, előadások és műhelymunkák megteremtsék a tapasztalatátadás lehetőségét és alkalmait.
Öt alkalommal tartottunk egy-egy kutatási témához kapcsolódó előadásokat és az azt követő műhelyfoglalkozásokat.
Harmadik alkalmunkat 2023. március 25-én, a tótvázsonyi kultúrházban tartottuk. Kutatási tapasztalatairól számolt be dr. Kandikó Csanád Nagyvázsonyból. Baloghné Bertalan Katalin Mencshelyről, Szendrei Szilárd Tótvázsonyból és Szabó Csaba Taliándörögdről. A beszélgetést és a tapasztalatátadást Lipéczné Karsai Henrietta, a Laczkó Dezső Múzeum muzeológusa és Márkusné Vörös Hajnalka levéltáros vezette. A délelőtti előadásokat és beszélgetést ebéd után helytörténeti séta követte.
A Tájházalás 6. alkalmára 2023. március 25-én került sor Tótvázsonyban.
Célmondata: „Induljunk el a kályhától!” jól kifejezte a szándékunkat, a helytörténet iránt érdeklődők bevezetése a kutatás és gyűjtés módszertanába. A találkozónak a tótvázsonyi Művelődési Ház adott otthont, helyi házigazdánk a Tótvázsonyi Ifjúsági Egyesület volt, amely sikeresen fogja össze a Nagyvázsony és Nemesvámos közötti települések (Vöröstó, Barnag, Tótvázsony, Pécsely) fiatal helytörténet és népi hagyományok iránt érdeklődő személyeit és csoportjait. A találkozón nemcsak a bakonyi és Balaton-felvidéki helytörténeti gyűjtemények üzemeltetői, fenntartói érkeztek (Barnag, Szentgál, Felsőörs, Herend, Balatonfüred, Pécsely, Nagyvázsony, Olaszfalu, Csesznek), hanem a bakonyi pásztorok képviselői és fiatal érdeklődők is. A jelenléti íven regisztrált résztvevők száma 46 fő, több érdeklődő csak bizonyos előadásra, vagy a kerekasztal beszélgetésre tudott csatlakozni.
A Sipos Ferenc, Tótvázsony polgármesterének köszöntője után a délelőtt előadások, szakmai beszámolók következtek. A szakmai előadások sorát Márkusné Vörös Hajnalka levéltáros kezdte a levéltári és történeti kutatás lehetőségeiről. Mint a Veszprém Vármegyei Levéltár főlevéltárosa prezentációját a Veszprém Kaleidoszkóp több mint 10 éves jó gyakorlatainak ismertetésével gazdagította. Ezután a jogász végzettségű, nagyvázsonyi helytörténeti kutató Dr. Kandikó Csanád számolt be nagyvázsonyi tapasztalatairól és az ottani tájház állapotáról.
A szünetben a büfé kínálatában kávéval, vízzel és apró péksüteményekkel kínáltuk a vendégeket.
A felfrissülés után 2 előadás nyújtott újabb segítséget a résztvevőknek információkban és jó gyakorlat megismerésben egyaránt. A tájházak tárgyi anyagának tudatos gyűjtését és jó gyakorlatát mutatta be Lipeczné Karsai Henriett, a Laczkó Dezső Múzeum tájházakért felelős etnográfus muzeológusa, előadásában a Bakonyi Ház állandó és időszaki kiállításainak példáján a gyűjteményépítés, leltározás és fenntartás részleteiről hallhattunk. A sort Szabó Csaba néptáncpedagógus, a Tördemici Néptáncegyüttes művészeti vezetője folytatta. Színesen beszélt a pásztorok tárgyi anyagának és szokásainak gyűjtéséről, a ma is élő hagyomány tiszteletéről.
A rövid szünet után kerekasztal beszélgetésre hívtuk a régió tájházait működtető szervezetek képviselőit és az érdeklődőket. A téma a helytörténeti kutatások és értékfeltárás tapasztalatai, a napi örömök, jó példák, nehézségek megbeszélése volt. Felkért beszélgető partnerek: dr. Kandikó Csanád – Nagyvázsony, Baloghné Bertalan Katalin, a pécselyi Csipke Műhely vezetője – Mencshely, Farkas Balázsné Petrikowsky Marianna, a Veszprém megyei Népművészeti Egyesület elnöke – Pécsely, Szendrei Szilárd, a Tótvázsonyi Ifjúsági Egyesület elnöke – Tótvázsony, a beszélgetést vezette Lipeczné Karsai Henriett.
A műhelybeszélgetés után a szakmai nap résztvevői helytörténeti túrára indultak Tótvázsonyban Szendrei Szilárd vezetésével.
Időpont: 2023. március 25. szombat
Helyszín: Kultúrház Tótvázsony, 8246 Tótvázsony, Kút utca 1/a
Program:
9:30–10:00 Regisztráció
10:00–10:15 Köszöntő Sipos Ferenc Tótvázsony polgármestere
10:20–10:50 Levéltári, történeti és fotógyűjtés – Márkusné Vörös Hajnalka Főlevéltáros - MNL Veszprém Megyei Levéltára, Projektfejlesztési tanácsadó – VEB2023 EKF
10:55–11:25 Helytörténeti gyűjtőmunka, kezdeti lépésektől, a nagyobb célokig - Dr. Kandikó Csanád, Nagyvázsony
11:30-11:45 Kávé és beszélgető szünet
11:50-12:20 Tudatos gyűjtés a tájházas tapasztalatok tükrében – L. Karsai Henriett tájházakért felelős muzeológus, Történeti Néprajzi Osztály vezetője Laczkó Dezső Múzeum, Veszprém EKF
12:20-12:40 Gyűjtési tapasztalatok és egy példaértékű elköteleződés – Szabó Csaba néptáncpedagógus, művészeti vezető Tördemic NE
12:40–13:30 Ebéd és beszélgető szünet
13:40– 14:30 Kerekasztal: Helytörténeti kutatások, értékfeltárás (napi örömök, jó példák, nehézségek). Vezeti: L. Karsai Henriett
- Nagyvázsony – dr. Kandikó Csanád
- Mencshely – Baloghné Bertalan Katalin
- Pécsely - Farkas Balázsné Petrikowsky Marianna
- Tótvázsony – Szendrei Szilárd
14:30– Fakultatív program: helytörténeti túra 1 óra 1,5 km Szendrei Szilárd vezetésével
SZERVEZŐK:
Lackó Dezső Múzeum Veszprém
Veszprém Megyei Honismereti Egyesület
Tájházak Szövetsége
Rendezvényünk a Nemzeti Kulturális Alap Ismeretterjesztés és Környezetkultúra Kollégiuma 201108/02868 számú pályázata segítségével valósult meg.
A rendezvény videófelvétele, amit köszönünk a Tótvázsonyi Ifjúsági Egyesületnek, különösen Szendrey Szilárdnak:
Malomsok Község Önkormányzata meghívására vettünk részt a helyi iskolában rendezett 1848-as megemlékezésen.
A megemlékezésen az iskolás színjátszók előadása mellett egyesületünk elnöke, Márkusné Vörös Hajnalka tartott egy előadást az 1848-49-es szabadságharc eseményeiről, és tágabb értelemben vett eredményeiről.
A veszprémi 1848-as Március 15-i megemlékezések rendezvénysorozata keretében, Rainer Pál vezetésével temetői sétát tartottunk, mely keretében felkerestük a Veszprémben, az Alsóvárosi temetőben nyugvó '48-as hősök és veteránok sírjait.
Bakonyság és Bakonyszentiván községek önkormányzatai, a Német Nemzetiségi Önkormányzat Bakonyszentiván, a Veszprém Megyei Honismereti Egyesület, a Kossuth Szövetség Veszprém Megyei Csoportja megemlékezést tartottak az 1848/49-es forradalom és szabadságharc zászlóbontásának 175. és Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából.
A megemlékezés rendezvényei:
- március 15-i ünnepély
ideje: 2023. március 14. kedd 14 óra
helye: Bakonyszentiván, Művelődési Ház
HIMNUSZ – közös szavalás
Megemlékezést tartott: Gazdag G. László
„A csárdapusztai kápolna titokzatos története” című könyv írója.
Műsort adtak a Csóthi Géza Általános Iskola Csót tanulói.
- koszorúzás
Helye: Bakonyság, Csárda pusztai Kossuth kápolna
- szavalóverseny Csót, Vanyola, Lovászpatona, Noszlop, Pápateszér,
általános iskolai tanulói részvételével
ideje: 2023. március 14. kedd 15,30 óra
helye: Bakonyszentiván, Művelődési Ház
- Baráti beszélgetés, vendéglátás
helye: Bakonyszentiván, Művelődési Ház
A szavalóverseny zsűrijében egyesünk részéről Bándi László, Gy. Lovassy Klára és Márkusné Vörös Hajnalka vett részt.
Egyesületünk tagjai, Rainer Pál kezdeményezésére és vezetésével megtisztította az elhanyagolt 1848-49-es szabadságharchoz kötődő veszprémi polgárok sírjait.
A Veszprém Megyei Honismereti Egyesület tagjait veszprémi cserkészek, diákok és tanáraik segítették a munkában, amit nagyon köszönünk.