Veszprém Megyei Jogú Város Közgyűlése a 2023. évi Cholnoky-díjat Rybár Olivérnek adományozta.
A díjátadó ceremónián megjelentek a Cholnoky család ma élő leszármazottai, és Cholnoky Zsuzsanna a méltatáson kívül, Cholnoky Jenő hagyatékából személyes emléket adott át Olivérnek.
Rybár Olivér több mint egy évtizede jelentős kutató és publikációs tevékenységet végez Veszprém város szülötte, Cholnoky Jenő földrajzprofesszor életműve feltárása és méltó bemutatása érdekében. A szombathelyi Nyugat-magyarországi Egyetemen jegyezte el magát a földrajz tudománytörténetével, Puskás János professzor úr ösztönzésével és támogatásával. Rybár Olivér már diákkorában kitűnt társai közül lelkesedésével, akadályokat nem ismerő szorgalmával és céltudatosságával.
Cholnoky Jenő szakmai munkásságának, személyének és a Cholnoky család életének feltárásával kapcsolatban számos fórumon, országos konferenciákon, különböző tudományos intézményekben, többek között az érdi Magyar Földrajzi Múzeumban tartott színvonalas előadásokat.
Rybár Olivér sokat tett a Cholnoky-emlékhelyek megismertetése terén is. Kezdeményezte és elősegítette a Cholnoky szobor – Balás Eszter alkotása – felállítását a tudósról elnevezett Veszprémi Cholnoky Jenő Általános Iskola előtt.
Az oktatás és nevelésügy nagy nyeresége, hogy tudását földrajz-technika szakos tanárként, a Veszprémi Báthory István Sportiskolai Általános Iskolában is kamatoztathatja, s eredményesen motiválhatja a diákokat a természet és a hazai tájak önzetlen, áldozatokat is vállaló szeretetére. Tanári munkája mellett nagy szorgalommal és kitartással végzi kutatásait, pihenése és szabadideje rovására, jelentős egyéni áldozatvállalással.
A Magyarországi Németek Családfakutató Egyesülete és Bakonynána község meghívására vehettünk részt.
Helyszín: Bakonynána (Veszprém vármegye), Művelődési Ház 8422 Bakonynána, Alkotmány u. 31.
A következő előadásokat hallgathattuk meg:
Németh Zsuzsanna Polgármester
gróf Nádasdy Borbála - vendégelőadó: Gyermekkorom Nánai emlékei
Márkusné Vörös Hajnalka - főlevéltáros (Veszprém Vármegyei Levéltár): Bakonynána telepítésének története
Wágenhoffer Gergely- vendégelőadó: Bakonypéterdi múltmentés
Simonné Rummel Erzsébet – elnök (Bakonynána Német Nemzetiségi Önkormányzat): Helyi értékek bemutatása
Az előadások után a résztvevők fakultatív programok közül választhattak:
Heimatmuseum megtekintése (Bakonynána, Alkotmány u. 12.) (Simonné Rummel Erzsébet vezetésével)
Templom és Kálvária megtekintése (Németh Zsuzsanna vezetésével)
Temetői sírkőkert megtekintése (Forsthoffer István vezetésével)
Római Fürdő- vízesés látogatása (Vaskó Brigitta túravezetővel)
A Privát Veszprém, a Buildingscape és a Veszprém Megyei Honismereti Egyesület közös projektje záró rendezvénye.
A projektet bemutató beszélgetés és köszöntők után megismerhette a közönség a veszprémi családok jelenét és múltját bemutató fénykép kiállítást, majd egy séta keretében felkerestük az év folyamán létrehozott emlékhelyeket. A helytörténeti vonatkozású dekorációval ellátott buszmegállókat, az eddig lakatlan kirakatokat, valamint az öt jelentős veszprémi személyiséget megtestesítő köztéri szobrot.
Rövid film a 3D technológiával készült szobrokról:
A Veszprém TV Híradásában: