2021. október 29-én Balatonkenese adott otthont a Tájházalás következő műhelybeszélgetésére.A rendezvény 10 órakor kezdődött a Művelődési Házban és 14 órakor zárult egy ebéddel.
A Veszprém Megyei Honismereti Egyesület a Laczkó Dezső Múzeummal közösen 2019 júniusában indította el Tájházalás címen ezt a műhelymunkát amelynek szándéka, hogy lehetőséget teremtsen a megyében működő tájházak, helytörténeti- és néprajzi gyűjtemények, emlékhelyek számára, hogy a gyűjtemények kezelői és fenntartói találkozzanak egymással és a szakmai munkát segítő néprajzos, történész, restaurátor és PR szakemberekkel, megismerjék egymást és szélesítsük látókörüket a jó minták és példák bemutatásával.
A kenesei műhelymunka fő tematikája a tájházak csatlakozási lehetősége a 2023-ban Veszprémben és a régióban megvalósuló Európa Kulturális Fővárosa programhoz.
Az első 2019-ben megrendezett paloznaki összejövetelre már meghívtuk Mike Friderika programfejlesztési igazgatót és igyekeztünk elhelyezni ezeket a fontos értékőrző közösségeket és tereket az EKF programterveiben, kisebb, nagyobb sikerrel. Sajnos a pandémia miatt volt egy másfél éves kiesés, de a korlátozások feloldása után igyekszünk felvenni újra a szálakat.
Az alkalmakra az országos szakmai szervezetektől is hívunk vendégeket, előadókat.
Balatonkenesére elfogadta meghívásunkat:
Buzás Miklós, főépítész a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum és a Nagyapám Háza Örökségvédelmi program képviseletében
S. Lackovits Emőke, néprajzkutató-muzeológus, a Károli Gáspár Egyetem tanára
Nagy Dénes, a MTA Veszprémi Akadémiai Bizottsága Népi Építészeti Munkabizottságának elnöke
Tóth Miklós, projektmenedzser az EKF 2023 képviseletében
A Kortárs Építészeti Központ (KÉK) munkatársai, az EKF 2023 Tájtéka projektjének gondozói
A program szakmai házigazdái és koordinátorai Karsai Henriett és Törő Balázs, a Laczkó Dezső Múzeum néprajzosai
A beszélgetést moderálja: Márkusné Vörös Hajnalka, a VMHE elnöke